Niedawno pisałam o tym, jak Bullet Journal i Magiczny Dziennik zmieniły mój świat. W tej chwili prowadzę regularnie planner, który w dużym stopniu opiera się właśnie na tym systemie. Jest jednak zmodyfikowany, dzięki czemu wspaniale pomaga mi organizować moje mamine życie, a przy okazji zadbać o jego kreatywny pierwiastek. 

Magiczny Dziennik łączy w sobie:

 • Większość zalet tradycyjnego bujo (bullet journal), czyli kalendarz i planner;
 • Elementy niezbędne w życiu mamy prowadzącej dom, czyli wszelkiego rodzaju plany: porządków, posiłków, aktywności, zakupów, itp.
 • Sekcje dotyczące życia rodzinnego, na przykład: plany, marzenia, listy prezentów, kalendarz przedszkolny, wyjazdy, zakupy, urodziny, rocznice, wizyty lekarskie, itd.
 • Wdzięcznik (Gratitude Journal), który od pewnego czasu kręci się głównie wokół mojej Rodziny.
 • „Celownik” i sekcje obejmujące rozwój osobisty, a także wszystko, co dotyczy wyłącznie mnie, moich zwyczajów, obowiązków i zadań, które przed sobą stawiam. Znajdują się tu różnego rodzaju listy (na przykład książek do przeczytania) i rejestry (medytacji, kursów, szkoleń, certyfikatów do zrobienia, wypitej wody, przerobionych lekcji języka obcego, itp. Ty możesz chcieć wprowadzić na przykład rejestr treningów fitness, przespanych godzin, obejrzanych filmów, i inne).
 • Sekcje dotyczące pieniędzy, takie jak planner finansowy, rejestry wydatków, oszczędności i inwestycje, budżety, dawniej również plan spłaty długów. Dla mnie to bardzo ważna część, która ułatwia mi zarządzanie finansami.
 • Wstawki związane z pracą (jest ich niewiele i zwykle są przypomnieniami i odnośnikami do zadań, które czekają na mnie w szkole. Jako nauczyciel korzystam tu głównie z cyfrowego kalendarza i plannera.
 • Sekcje i elementy dotyczące rozwoju mojej firmy (pomysły na nowe produkty, wpisy, zestawy rysunków, obrazy i obrazki, mądre myśli i inspiracje z książek i podcastów, opisy projektów.
 • Mikropamiętnik. We wcześniejszych dziennikach pisałam znacznie więcej, ale zauważyłam niebezpieczną tendencję. W cudowne, radosne dni nie miałam czasu na notatki. W dni pochmurne, smutne i deszczowe – tworzyłam epopeje. Po pewnym czasie zaśmieciłam mój Magiczny Dziennik długimi wpisami i nasączyłam depresyjnym nastrojem. Inspirowana podcastem Gretchen Rubin, zaczęłam prowadzić Dziennik 1 Zdaniowy. Fantastyczna sprawa! Niestety zbyt często nie dawałam rady zmieścić się w jednym zdaniu. Dlatego wymyśliłam sobie „mikropamiętnik”. Codziennie zapisuję maksymalnie 1 akapit i tylko najważniejsze i najcudowniejsze momenty z danego dnia.

Od czego zacząć prowadzenie Magicznego Dziennika?

 1. Na początek proponuję Ci zapoznanie się z podstawami systemu Bullet Journal. Pisałam o nim tutaj:
  JAK BULLET JOURNAL ZMIENIŁ MOJE ŻYCIE I DLACZEGO REGULARNIE PROWADZĘ MAGICZNY DZIENNIK
  – Jak prowadzić Bullet Journal – Poradnik Mamy Czarodziejki
 2. Wybierz notatnik lub zeszyt, który Cię będzie inspirował, zmieści się do torebki i wytrzyma kilka miesięcy regularnego przeglądania. Jeżeli będziesz korzystać z pieczątek lub flamastrów, sprawdź, czy strony są odpowiednio grube i wytrzymałe, żeby tusz nie przesiąkał. Jest to potwornie irytujące.
 3. Wybierz długopisy, flamastry lub kredki, których używanie sprawi Ci przyjemność. Jeśli lubisz takie bajery, sięgnij po naklejki, pieczątki i kolorowe separatory, taśmy washi i szablony. Na początek nie są potrzebne, zwłaszcza jeśli cenisz sobie minimalizm i chcesz oszczędzać czas.
 4. Zdecyduj, które elementy i sekcje Bullet Journal / Magicznego Dziennika będziesz stosować i jak będą one wyglądać. Wybierz styl, kolorystykę i design. Tips na początek: jeśli czujesz się niepewnie, szkicuj wszystko lekko ołówkiem, dopiero potem rysuj długopisem. Gdy tusz wyschnie, wygumkuj ślady ołówka i weź się za kolorowanie.

Bullet journal i Przykładowy układ mojego Magicznego Dziennika

Klucz – tajemnica oznaczeń w Bullet Journal i Magicznym Dzienniku

Na początku przygody z Bullet Journal, opłaca się zacząć od ustalenia klucza. Oryginalny Bullet Journal korzysta z takich oznaczeń:

Pamiętaj jednak, że wszystko możesz dostosować do siebie i są to tylko propozycje. W moim przypadku się one nie sprawdziły i wprowadziłam własne.

Twój klucz może wyglądać  zupełnie inaczej, warto go jednak zapisać przynajmniej w pierwszym notatniku, żeby naprawdę dobrze opanować symbole. W sieci możesz znaleźć mnóstwo inspiracji.

Indeks – jeden z podstawowych elementów Bullet Journal

Jeśli znasz podstawy systemu Bullet Journal, wiesz, że zaczynamy go zwykle od Indeksu. W kilku moich notatnikach zrezygnowałam z tej sekcji i szczerze mówiąc – przeważnie później tego żałowałam. Nie zastąpiły go ani kolorowe separatory, ani inne wynalazki.

Indeks pomaga odnaleźć w dzienniku wszystko, co w przyszłości zapisujemy. Jest swoistym spisem tych treści, które będą dopiero powstawać.

Trudno powiedzieć, ile stron trzeba na niego przeznaczyć. Ja zaczynałam od 4, jednak teraz widzę, że najlepiej sprawdza się 6, a nawet 8. Chyba lepiej zostawić więcej wolnego miejsca i ewentualnie zapełnić je inspiracjami, niż później doklejać kartki lub zakładać ciąg dalszy w połowie notesu.

Niektóre dzienniki mają już wydrukowany indeks, może Tobie takie rozwiązanie przypadnie do gustu. W dalszej części tego wpisu zakładam, że korzystasz z czystego zeszytu. Pamiętaj o ponumerowaniu stron!

Tutaj znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak stworzyć atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny indeks:  Bullet Journal Index Inspirations

Zapis Przyszłości (Future Log) w Magicznym Dzienniku i bullet Journal

Kolejnym elementem w Bullet Journal jest Future Log („Zapis Przyszłości”) – najbardziej zbliżony do rocznego kalendarza, w którym notujemy najważniejsze wydarzenia na nadchodzący rok lub kilka przyszłych miesięcy. To bardzo prosta część dziennika. Istnieje mnóstwo sposobów na jej zaprojektowanie pod kątem graficznym: Bullet Journal Future Log – inspiracje

W moim Magicznym Dzienniku poświęcam na Future Log 6 stron. Na każdej zapisuję dwa miesiące – w postaci pionowych list dni. Ważne chwile i dni wolne oznaczam albo symbolami, albo kolorami.

bullet journal future log

Jeśli zaczynasz prowadzić Dziennik w połowie roku, początek Twojego Future Log przypadnie na czerwiec/ lipiec. Na tym właśnie polega wyższość dziennika nad tradycyjnym kalendarzem – nie tracimy ani miejsca, ani czasu.

Jakie wydarzenia zapisujemy w tym miejscu? To zależy od Ciebie. Ja uwzględniam zawsze urodziny najbliższych i przyjaciół, wakacje, ferie, wolne w przedszkolu, święta i weekendy, z góry zaplanowane spotkania, podróże, wypłaty i opłaty, terminy przeglądów auta, rozliczeń podatkowych, wizyt lekarskich, ale także ważne i ciekawe zjawiska astronomiczne i astrologiczne, ciekawe rocznice o których mogę opowiadać Dzieciom, daty premier w teatrze, ważne terminy związane z pracą i firmą.

Roczne rejestry w Magicznym Dzienniku

W tym momencie wprowadzam zawsze kilka stron rejestrów, które pomagają mi osiągać długoterminowe cele i utrzymywać motywację. Są to na przykład:

 • Rejestr przeczytanych książek
 • Podkasty, które chcę przesłuchać
 • Kursy i szkolenia
 • Rejestr spłaconych długów
 • Rejestr oszczędności
 • Inwestycje
 • Dwie strony życiowych mądrości pod tytułem: „NIGDY WIĘCEJ:”.

Wizualne przedstawienie tego wszystkiego i odhaczanie kolejnych kratek nie tylko sprawia mi przyjemność, ale daje też poczucie osiągania kolejnych wyzwań.

STRONY MIESIĘCY W MAGICZNYM DZIENNIKU

Strony miesięcy bardzo często mogą pokrywać się z tymi z Future Log, dlatego wiele osób z nich całkiem rezygnuje. W moim przypadku pozwalają nie tylko dodać ważne informacje, ale i zrewidować wcześniejsze plany. Dzięki nim lepiej też pamiętam o wydarzeniach i mam możliwość dodania kolejnych, bieżących (jak na przykład urodziny w przedszkolu, szkolenia, o których powinnam pamiętać, szczegóły wizyt lekarskich, itp).

Jak w przypadku każdej innej części Bullet Journal, także w przypadku stron miesięcy istnieje mnóstwo rozwiązań graficznych dla tej sekcji. Tutaj przykłady: BULLET JOURNAL monthly spread

Ciekawym pomysłem jest dodawanie stron, które służą jako separatory miesięcy. Tradycyjnie najpiękniejsze inspiracje zbieram na Pintereście: Bullet Journal Separatory Miesięcy.

Jeśli chodzi o mnie, wprowadzam je tylko jeżeli mam nadwyżkę czasu (co się rzadko zdarza) – na przykład muszę odbyć dłuższą rozmowę telefoniczną lub utknęłam w jakiejś poczekalni bez książki (to też się rzadko zdarza!). Jak już wielokrotnie wspomniałam, wyżywam się artystycznie w inny sposób, mój Magiczny Dziennik ma spełniać zadanie pomocy organizacyjnej. Niemniej zachwycają mnie pomysły innych twórców Bullet Journal.

W Magicznym Dzienniku, zaraz po części danego miesiąca pojawia się strona poświęcona budżetowi i rejestr wydatków. Jedną stronę poświęcam też na zapisanie dodatkowych wydatków (jak na przykład opłaty komunalne, licencje, imprezy i związane z nimi koszty, itp).

Każdy miesiąc ma też swój Miesięczny Celownik. Zapisuję w nim wyzwania z różnych kategorii wraz z opisem, co zamierzam zrobić, by osiągnąć moje magiczne cele.

Strony Tygodni w Magicznym Dzienniku

To najczęściej opuszczana przeze mnie sekcja. Zwykle, jeśli już zrobię rozpiskę miesięczną, rezygnuję z tygodniowej i odwrotnie. Tylko od Ciebie zależy, czy w Twoim dzienniku jest miejsce na ten element. Na pewno możesz dzięki niemu zapisać trochę więcej i dodać jeszcze więcej notatek.

Istnieje mnóstwo sposobów na ogarnięcie sekcji tygodniowych. Tu znajdziesz moje pomysły: Strony Tygodni w Bullet Journal – inspiracje

Od pewnego czasu stałymi elementami tej części mojego Magicznego Dziennika są:

 • Plan posiłków
 • Plan sprzątania domu z uwzględnieniem wszystkich innych wydarzeń
 • Dodatkowe wydatki i zakupy. Nie robię w dzienniku listy zakupów i średnio wyobrażam sobie chodzenie z nim po sklepie. Zamiast tego używam darmowej, polskiej aplikacji Listonic w telefonie. Jest fantastyczna. Niemniej jednak duże wydatki planuję właśnie tutaj.

Tu link to tablicy na której zbieram inspiracje: Bullet Journal Weekly Spreads.

Strony dni w Magicznym Dzienniku

Strony Dni to najważniejsza część mojego Magicznego Dziennika. I tak jak mogę zapomnieć o tygodniowych i miesięcznych rozpiskach, tak dni pozwalają mi ogarnąć codzienność. Na początku było mi naprawdę trudno znaleźć sposób na te notatki. Z czasem wypracowałam swój styl.

Strony dni to przede wszystkim listy codziennych zadań, uporządkowane według klucza. Składają się przede wszystkim z:

 • Daty i dnia tygodnia
 • Celownika na dany dzień
 • Zadań do wykonania – w moim przypadku uporządkowanych według klucza ale także podzielonych na kategorie: Rodzina, Dom, Ja, Praca, Firma. Tylko od Ciebie zależy, jak uporządkujesz swoje zadania.
 • Ważnych spotkań, wizyt, urodzin, imienin, itp.
 • Miejsca na notatki, inspiracje, cytaty, motywację, itp
 • Mikropamiętnika
 • Od pewnego czasu „Uwag do siebie” – zapisków myśli, rzeczy lub sytuacji, a nawet uczuć, które powinnam zapamiętać.
 • Wdzięcznika, który uzupełniam pod koniec dnia. Jak nietrudno odgadnąć, zapisuję w nim wszystko, za co jestem wdzięczna.
 • Ty możesz chcieć dodać elementy dotyczące nowych zwyczajów, rejestr fitness, wypitej wody, i wiele innych sekcji. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Bardzo ważne, by zapisy dni prowadzić codziennie i przygotowywać albo poprzedniego wieczora, albo wcześnie rano (na przykład stosując metodę Magicznego Poranka Hall’a Elrod’a).

Jeśli chodzi o stronę wizualną, istnieje tyle wersji, co twórców. W moim przypadku minimalizm okazał się najlepszym wyjściem – utrzymuję wszystko w możliwie najprostszej, niezmiennej od lat formie. Dzięki temu jedno spojrzenie wystarcza, bym wiedziała, co mam do zrobienia, a dziennik nie stał się projektem artystycznym, ale pozostał narzędziem wspomagającym efektywność i organizację. Oczywiście, jeśli masz więcej czasu i upiększanie dziennika sprawia Ci przyjemność, nie ograniczaj się!

Inspiracje i dodatkowe informacje dotyczące tej sekcji znajdziesz na przykład tutaj: Strony Dni w Bullet Journal – inspiracje lub na mojej tablicy na Pintereście: Bullet Journal Daily Spreads.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci trochę Bullet Journal i zainspirowałam Cię do prowadzenia własnego Magicznego Dziennika. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się podzielić uwagami, czekam na Twój komentarz! Magicznego Dnia!

Napisz komentarz