Dania dla Dzieci od 4-tego do 6-tego miesiąca

Nie jestem ekspertem żywieniowym i nie poczuwam się absolutnie w stanie udzielać komukolwiek rad jeśli chodzi o karmienie Dzieci. Każdy tekst w poniższym dziale ma służyć jedynie za sugestię i jest efektem moich własnych poszukiwań i przygód z rozszerzaniem diety moich Maluchów.

W Norwegii karmienie piersią jest zalecane przynajmniej do pierwszego roku życia, a rozszerzanie diety, podobnie jak w innych europejskich krajach, zaczyna się zwykle od 6-tego miesiąca. Mimo tego, w niektórych przypadkach, Rodzice są zachęcani by wprowadzać stałe pokarmy już po skończeniu 4-tego miesiąca (około 17 tego tygodnia)- na przykład wtedy, gdy Niemowlę aktywnie wykazuje chęć uczestniczenia w posiłkach i nie wypycha instynktownie języczkiem jedzenia z buzi. Tak wczesne wprowadzanie nowych pokarmów zawsze konsultowałabym wcześniej z pediatrą i choć sama byłam gorąco zachęcana do wczesnego rozszerzania diety mojej Córeczki, Młoda bardzo wyraźnie dała mi do zrozumienia, że choć lubi nam towarzyszyć przy stole, ma ochotę wyłącznie na cyca.

Czym karmić tak malutkie dziecko?

Na sklepowych półkach mamy do wyboru najróżniejsze kaszki i słoiczki oznaczone 4+. Niestety, ich skład pozostawia bardzo wiele do życzenia (naprawdę nie potrafię zrozumieć dlaczego w popularnej, ekologicznej owsiance olej palowy pojawia się na liście składników przed płatkami owsianymi?!). Alternatywą jest samodzielne przygotowywanie posiłków od podstaw. Bardziej czasochłonne, jednak możliwe do ogarnięcia.